Elektrostymulacja mięśni – FAQ
-
1. Jak działa EMS?
W trakcie poruszania się lub wykonywania ćwiczeń, nasz mózg wysyła impulsy do neuronów, czego efektem są skurcze mięśni.
EMS polega na stymulacji mięśni impulsami elektrycznymi, prądu stałego i zmiennego, o różnej częstotliwości, które mają parametry identyczne jak impulsy generowane przez mózg. Bezbolesne impulsy wywołują kontrolowane skurcze z pominięciem części lub całego układu nerwowego. Impulsy elektryczne generowane podczas treningu pochodzą z urządzenia Mihabodytec (https://www.miha-bodytec.com/en/) – doskonałej jakości sprzętu produkowanego w Niemczech. Miha bodytec jest liderem rynku produktów EMS.
20 minutowa sesja Trening EMS odpowiada 3-4 godzinom spędzonym w siłowi, ponieważ w trakcie jednego treningu EMS Twoje ciało otrzymuje ponad 150 razy więcej napięć mięśni, niż podczas tradycyjnego treningu. Pobudzeniu ulegają również mięśnie głębokie, a jednoczesna stymulacja dziewięciu głównych grup partii mięśniowych pozwala na szybkie osiągnięcie pożądanych efektów.
Trening EMS nie tylko kształtuje wymarzoną sylwetkę, redukuje tkankę tłuszczową i cellulit, ale również wzmacnia wszystkie mięśnie stabilizujące odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Przyspiesza też metabolizm, łagodzi bóle pleców oraz poprawia samopoczucie.
Wypróbuj EMS, a poczujesz poczujesz różnicę w treningu i samopoczuciu!
-
2. Jak przebiega trening EMS?
Przed pierwszym treningiem trener przeprowadza z Tobą wywiad, ustalacie jakie są Twoje cele treningowe oraz czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia.
Następnie, w komfortowych warunkach przebierasz się w specjalną bieliznę treningową (T-shirt oraz legginsy), na który trener założy Ci treningową kamizelkę, pas biodrowy oraz opaski na ramiona i uda. Kamizelka i pozostałe części wyposażone są w specjalne elektrody, które służą do równoczesnej stymulacji poszczególnych partii mięśniowych naszego ciała. Następnie trener zademonstruje jak działają impulsy oraz pokaże Ci kilka prostych ćwiczeń.
Kolejnym etapem jest konfiguracja maszyny – trener włącza program, odpowiednio dobrany do Twoich celów oraz, przy Twojej pomocy, ustawia natężenie impulsu na poszczególne grupy mięśniowe, dostosowując je do Twoich preferencji i potrzeb.
Trening trwający 20 min jest układem ćwiczeń podczas których trener cały czas czuwa na poprawnością ich wykonywania, od niej bowiem zależy efektywność treningu.
Po treningu, jeżeli zdecydujesz, że chcesz korzystać z treningów EMS, trener, na podstawie wcześniej przeprowadzonego wywiadu oraz ankiety, którą wypełniasz, przygotowuje dla Ciebie plan treningowy.
-
3. Kto może trenować? Jakie są przeciwwskazania?
Trening EMS jest polecany wszystkim, bez względu na wiek, płeć – może go wykonywać każda osoba dorosła, która chce zadbać o swoje ciało i kondycję.
Trening EMS nie ma także górnej granicy wiekowej – niektórzy z naszych klientów mają ponad 60 lat i używają tej skutecznej metody, aby utrzymać formę.
EMS jest również zalecany po ciąży, aby powrócić do formy i sylwetki sprzed ciąży, najszybciej, jak to możliwe.
Mimo to, jak w każdym innym sporcie, tak i w tym przypadku, istnieje lista przeciwwskazań, przy których ta forma treningu nie jest zalecana.
Z elektrostymulacji nie powinny korzystać osoby z:
- rozrusznikiem serca,
- chorobami serca (arytmia, zawał),
- chorobami układu nerwowego (padaczka),
- nadciśnieniem,
- zaburzeniami krążenia tętniczego krwi
- cukrzycą,
- miażdżycą w stopniu zaawansowanym
- metalowymi implantami (endoprotezy stawów, zębów),
- bólami niewiadomego pochodzenia,
- gorączką,
- stanami zapalnymi, ostrymi zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi
- grzybicą w obrębie dróg moczowych,
- zaburzeniami krzepnięcia krwi, krwotokami, hemofilią, kobiety podczas menstruacji
- zmianami nowotworowymi,
- przepukliną pachwinową lub ściany jamy brzusznej,
- ranami, stanami zapalnymi, oparzeniami, podrażnieniami, egzemami w obszarze elektrod,
a także:
- kobiety w ciąży,
- osoby w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego,
- osoby, u których stwierdzono brak reakcji na stosowanie elektrostymulacji.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze wskazaniami lub przeciwwskazaniami do elektrostymulacji, należy skonsultować się wcześniej ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą.
-
4. Jak szybko widoczne są efekty treningu EMS?
Efekty widoczne są już po kilku sesjach treningu EMS.
Badanie przeprowadzone przez niemieckich naukowców wykazują, że już po 4 treningach siła maksymalna ćwiczących wzrosła o 17%, poziom wytrzymałości po 12 sesjach wzrósł o 108%, a po 4 tygodniach regularnych treningów zanotowano 30% wzrost mocy.
-
5. Czy trening EMS jest bezpieczny dla zdrowia?
Odpowiednio nadzorowany trening WB-EMS cechuje się dużym profilem bezpieczeństwa, co potwierdza się w wielu badaniach /min. Efficacy and Safety of Low Frequency Whole-Body Electromyostimulation (WB-EMS) to Improve Health- Related Outcomes in Non-athletic Adults. A Systematic Review. Kemmler W, et al. Front Physiol. 2018. /. Jest to forma treningu, która może być stosowna zarówno przez osoby niewysportowane, jak i te, które uprawiają sport zawodowo.
Trening EMS praktycznie nie obciąża stawów i nie niesie ze sobą ryzyka kontuzji, a impulsy elektryczne generowane podczas treningu mają parametry identyczne jak impulsy generowane przez ludzki mózg.
Oczywiście, jak w każdym sporcie, tak i w tym przypadku istnieje lista przeciwwskazań, przy których taka forma treningu nie jest zalecana.
Trening EMS musi być zawsze prowadzony przez wyszkolonego i certyfikowanego trenera.
Odstęp między dwiema sesjami treningowymi powinien wynosić, co najmniej 4 dni (czas potrzebny mięśniom na regenerację).
-
6. Czym trening EMS różni się od konwencjonalnych ćwiczeń?
W trakcie zajęć na tradycyjnej siłowni, świadomie pobudzamy poszczególne grupy mięśni do skurczu pod wpływem impulsów płynących z naszego układu nerwowego. Osiągnięty efekt zależy w dużej mierze od rodzaju ćwiczenia, indywidualnej motywacji i włożonego wysiłku. W przypadku WB-EMS, nasze mięśnie stymulowane są niezależnie od naszej woli, przez impulsy płynące z kombinezonu Miha BodyTec, co pozwala ćwiczyć z intensywnością nieosiągalną innymi metodami. Równocześnie pobudzanych jest nawet do 12 partii mięśniowych /1 Cyt. za prof. Wolfgang Kemmler, Whole-body electromyostimulation training: fitness or prevention?, Medica Magazine, 10.09.2017/
Co więcej, w odróżnieniu od standardowych ćwiczeń w tym samym czasie dochodzi do aktywacji dwóch przeciwstawnych grup mięśni (tzw. agonistów i antagonistów), co znacząco zwiększa efektywność ćwiczeń – według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bayreuth oraz przez Niemiecki Uniwersytet Sportowy w Koln, trening z użyciem EMS jest o 40% bardziej efektywny niż tradycyjny trening siłowy.
-
7. Czy trening EMS może być pomocny w rehabilitacji kręgosłupa lub stawów biodrowych?
TAK. Fizjoterapia wykorzystuje EMS od wielu lat. Trening EMS zmniejsza częstotliwość bólów pleców oraz bioder i pomaga w szybszym powrocie do pełnej sprawności po kontuzji. Trening EMS nie obciąża stawów, jest więc wskazany również dla osób ….
-
8. Czy można korzystać z treningów EMS w trakcie ciąży?
Nie. Elektrostymulacja i skurcze mięśni nie są rekomendowane podczas ciąży.
EMS jest natomiast zalecany po ciąży, aby powrócić do formy tak szybko, jak to możliwe.
-
9. Jak się przygotować na pierwszy trening EMS?
Trening EMS nie wymaga żadnych, specjalnych przygotowań.
Weź ze sobą uśmiech i dobry humor, które sprawią, że cała procedura jest dwukrotnie przyjemniejsza. Poza tym wystarczy para skarpetek i ręcznik. Resztę my zapewniamy.
Po treningu możesz wziąć prysznic w naszym studio i napić się dobrej kawy. 🙂
Ważne, aby na pół godz. przed treningiem wypić co najmniej 0,5 l wody.
Ponadto w naszych studiach oferujemy Państwu pyszny napój z L-karnityną/inne oraz suplementy, które przyśpiesza spalanie komórek tłuszczowych.
-
10. Czy powinno się jeść przed treningiem EMS?
Aby uzyskać najlepsze możliwe wyniki, zaleca się spożyć lekki posiłek, bogaty w węglowodany około 1,5-2 godz. przed treningiem.
Spożycie ciężkiego posiłku może być przyczyną bólu brzucha podczas treningu!